NENÍ PTÁK JAKO PTÁK – hlavně v KOVOZOO 08.08.2016

...když se řekne „HOLUB“, převážná většina lidí si představí šedého holuba, který znečišťuje svými výkaly městské památky. Málo kdo však ví, že tito holubi jsou vlastně zbloudilí poštovní holubi, kteří se na svých cestách ztratili a tak si chtě nechtě museli najít nový domov...

V KOVOZOO se také zabydleli holubi, nejedná se však o holuby poštovní, ale okrasné! Okrasní holubi jsou oproti těm poštovním vděčnější a zároveň dotváří ráz prostředí. Tyto holuby nám dodal pan Ladislav Botek – ředitel Plavecké školy v Uherském Hradišti. Novým domovem se pro tyto opeřence stal ručně vyráběný dřevěný holubník, který vyrobil Miroslav Kaláb z Troubek u Přerova.

Holubníky v KOVOZOO nebudou jen pouhým dřevěným obydlím pro holuby – každý bude mít svůj příběh. Naším cílem je umístit do KOVOZOO 12 holubníků, přičemž každý bude symbolizovat jeden měsíc v roce.

Nyní můžete v KOVOZOO spatřit hlavní holubník, který bude v budoucnu jako jediný obydlený a jeden menší holubník, který společně s ostatními zbylými holubníky bude vyzdoben ptáky, vyrobenými z různých druhů materiálů. Ti budou navozovat pocit obydlenosti holubníků.

HOLUBNÍK

Holubník na kůlu nebo také holubník na báni se z klasické podoby, kterou máme na dvoře, lidovou tvořivostí přeměnil na všechny možné druhy, tvary a typy. Některé jsou dotažené do úplné dokonalosti – mají otvíratelné celé strany, což má význam při chovu, kontrole a čistění holubníku. Ze selských dvorů, kde holoubci měli dostatek krmení, se přes okrasné holubníky přestěhovaly na panské dvory, zámky a zámečky.

Náš holubník má 3 patra. Každé patro je rozděleno pro dva páry holoubků na 4 výlety. Každý pár si vždy obsadí 2 výlety vedle sebe, v jednom oddělení vychovávají mladé a ve druhém oddělení má přirozený úkryt. Ještě než vyvedou z jednoho výletu mladé, ve druhém se znovu podnáší. Při obsazování holubníku platí pravidlo dominance. Každý holubník má svého šéfa, který určuje pravidla. Pouze on určuje, komu které oddělení bude patřit. Jestliže se sejde více šéfů, nastává souboj. Vítěz si vybírá.

V horním patře hlavního holubníku se usídlila chovná pára Českých staváků sedlatých černých. Je to chovná pára, která se brzy podnese a vychová mladé.

V současné době máme v KOVOZOO:

  • 1 pár Českých staváků sedlatých černých
  • 1 pár Rakovnických kotrláků sedlatých modrých + 2 mladé
  • 8 mladých pávíků

  

  

Sidebar