Bikesharing na Uherskohradišťsku - půjčit, popojet a vrátit 11.03.2016

REC Group s.r.o. je společensky odpovědnou společností a proto je nám potěšením, že se můžeme podílet na projektu O-KOLO HRADIŠTĚ a přispět tak k lepšímu životnímu prostředí na Uherskohradišťsku.

Trojměstí zaplní kola na výpůjčku. Jejich pozici určí aplikace.

Uherské Hradiště, Staré Město a Kunovice se zařadí na mapu měst, v jejichž ulicích budou k mání sdílená kola. Asi třicítka prvorepublikových bicyklů s folklorními motivy se objeví ve stojanech ještě během léta, k zapůjčení budou za menší poplatek a jejich polohu uživatelé zjistí pomocí mobilní aplikace.

Sdílení kol neboli bikesharing je ve světě známá a využívaná věc, v Uherském Hradišti ožije zásluhou projektu O-kolo Hradiště. Jeho organizátoři nehledali inspiraci v zahraničí, ale reagovali na situaci v trojměstí, kde každý jezdí autem, ačkoliv terén i historická páteř jsou dokonale vhodné pro kolo. Dále se inspirovali také historií a krojem, který k Uherskému Hradišti neodmyslitelně patří.

V ulicích města se ještě během léta objeví asi třicítka prvorepublikových recyklovaných kol s folklorními motivy. Každý se může zapojit a darovat či za symbolickou cenu prodat své staré kolo. 

„Opravy, nátěr kol na bílo a výzdoba slováckými vzory bude probíhat v prostorách PORODNICE KOVOZOO.“

Kdo pojízdné kolo daruje, získá jízdu na sdílených kolech v trojměstí Uh. Hradiště, Kunovice, Staré Město zdarma. Pro ostatní bude zaveden přijatelný měsíční nebo roční poplatek, který bude následně využit na organizaci a průběžné opravy kol.

„Ojetá kola bude dodávat také KOVOSTEEL Recycling, člen REC Group.“

Systém funguje jednoduše. Stačí se zaregistrovat na webových stránkách projektu (aktuálně jsou ve výstavbě - pozn. autora), zaplatit členský poplatek a stáhnout si aplikaci do mobilu, která uživateli najde nejbližší kolo na mapě a prozradí kód pro odemknutí.  V momentě, kdy kolo nepotřebuje, zamkne ho na nejbližším vhodném místě a označí polohu na mapce pro ostatní uživatele. „Rozpočet projektu sahá nad sto tisíc korun, část jde přímo z projektu Kulturní jádra a část zajistíme například crowdfundingem,“ poznamenala k financování Hečková.

Sidebar