Demolice v přímém přenosu! Rozlučte se s námi s touto historickou památkou. 31.03.2016

Vily bratří Mayů, memento bývalého cukrovaru ve Starém Městě, se promění v prach. Bagr se pustí do rozebírání jedné z historických budov už v sobotu 9.4.2016 od 8:00 do 17:00 a vy toho můžete být svědky! Definitivně z povrchu zemského vily zmizí koncem dubna. Naše společnost koupila vily v totálně zdevastovaném stavu v roce 2015 a přestože se snažíme historii spíše obnovovat, než ji likvidovat, stav budov je natolik žalostný, že už nemá smysl snažit se je zachránit. Ostatně s tímto záměrem jsme tyto vily a okolní pozemky ani nekupovali. Je nám líto, jak objekty s historickou hodnotou skončí. Pokud to jen trošku jde, snažíme se o citlivé rekonstrukce, což dokládají mnohé stavby v našem areálu. Rekonstrukce se v horizontu pěti let dočká například bývalý sklad cukru, který je v zakonzervovaném stavu a udržován, aby jej neničily povětrnostní podmínky. Vily bohužel nebyly ošetřovány a tak je jejich osud nezvratný.

Vily půjdou k zemi s největší pravděpodobností do konce dubna. Do první se bagr „zakousne“ už příští víkend, druhá přijde na řadu 30.4.2016 při Dni Země, kdy společnost divákům názorně předvede práci demoliční čety. Historické objekty připomeneme v rámci projektů cukrovarnictví a zemědělství, které plánujeme během dvou let. Dřevo a cihly využijeme při opravách a stavbách plánovaných ve zbývajícím areálu původního cukrovaru. Společnost REC Group zaplatí za demolici zhruba 2,5 milionu korun. 

 „Cítím smutek, že se ztrácí významná historická část města, ale na druhou stranu se otevírají příležitosti pro nové pracovní místa a rozvoj Starého Města. A zároveň se vyřeší dlouhodobě neutěšený vzhled u „vstupní brány“ od Nedakonic,“ nechal se slyšet Josef Bazala, starosta Starého Města. 

Zbouráním Mayových vil uděláme pomyslnou tečku za cukrovarem ve Starém Městě, jehož historie se začala psát už v roce 1868. Začátkem jeho konce byla privatizace, která odstartovala postupný úpadek společnosti, která se nakonec ocitla v konkurzu. Jednotlivé budovy, včetně vil bratří Mayů, se ocitly na prodej a nový vlastník se k nim choval macešsky. Nájemníky z řad bývalých zaměstnanců cukrovaru postupně vystřídali bezdomovci, kteří už před lety odnesli vše, co šlo zpeněžit…

    

Sidebar