DEN ZEMĚ 2017 - tisková zpráva 24.04.2017

ZÁŽITKY NABITÝ 10. ROČNÍK DNE ZEMĚ NEZKAZILO ANI POČASÍ

20., 21. a 22. dubna 2017, areál společnosti REC Group, Staré Město

 

celosvětový Den Země

Oslavy Dne Země byly prapůvodně ovlivněny březnovými dny Země, které souvisely s datem jarní rovnodennosti a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Počínaje rokem 1990 se 22. duben stal Mezinárodním dnem Země, který jednotně slaví celá planeta, což je více než miliarda lidí ve 175ti státech světa bez ohledu na původ, víru či národnost.

 

staroměstský Den Země

Letošní oslavy Dne Země ve Starém Městě se opět nesly v duchu ekologie, zdravého životního stylu a pomoci potřebným. Dařilo se excelentně. A to i přesto, že v čase, kdy je jaro v plném proudu a léto docela nadosah, jsme namísto triček a kraťasů oblekli čepice a kabáty. Ve dnech 20. a 21. dubna, kdy patřily oslavy mateřským a základním školám, se Dne Země zúčastnilo 2 543 lidí, respektive lidiček. V sobotu 22. dubna, kdy slavila veřejnost, pak branami areálu společnosti REC Group prošlo neuvěřitelných 5 130 návštěvníků, které neodradil ani déšť. Zkrátka a dobře, potvrdilo se, že popularitu, věhlas a programovou dokonalost oslav Dne Země ve Starém Městě neohrozí nikdo a nic.

 

slavili jsme jubileum

V každém koutě rozlehlého areálu společnosti REC Group bylo znát, že letos to je „něco extra“. Aby ne, 10. narozeniny staroměstského Dne Země si to rozhodně zasloužily. Záštitu nad akcí převzala radní Zlínského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Margita Balaštíková, starosta Starého Města Josef Bazala a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Generálním parterem akce byla společnost HP Inc Czech Republic, regionálními partnery pak společnosti NIO a PREMO. Hlavními partnery byly společnosti MISS CENTRUM a DC CONCEPT a mediálními partnery Rádio Zlín a Rock Max, TV Slovácko, Kino Hvězda a týdeník Dobrý den s Kurýrem. Tradičním vstupným do areálu plného zábavy byl vysloužilý elektrospotřebič, kterých se vysbíralo úctyhodných 2 580 kg. Opět bylo snahou překonat zajímavý rekord – tentokrát rekord ve sběru mobilních telefonů – sešlo se jich 458 kusů, což na rekord sice není, nicméně i snaha se cení. Výjimečný 10. ročník si žádal výjimečné hosty – návštěvníci si tak užili autogramiádu a poutavé přednášky věhlasného světoznámého rybáře JAKUBA VÁGNERA, jehož doprovázela i jeho krásná partnerka ELIŠKA BUČKOVÁ, a vzápětí mohli dosyta propařit koncert populárního MARKA ZTRACENÉHO.


Pro děti bylo opět přichystáno nepřeberné množství rozmanitých atrakcí – motokáry, dětská vozítka, skákací hrady, lukostřelba, jízda vláčkem STEELINKA, prohlídka letadla, pirátské lodi NADĚJE, majáku ŠROTÍKU nebo VYHLÍDKOVÝCH LÁVEK. Nechyběla exhibice v podobě BAGROVÉ SHOW, HASIČŮ nebo KOVÁŘŮ. Děti se vyřádily s JIRKOU HADAŠEM při jeho pohádkovém karnevalu nebo s VANDOU A STANDOU v programu ABY BYLO NA ZEMI MILO. Na tradičním jarmarku bylo možno okusit množství dobrot či si zakoupit dáreček na doma, náladu tu zpříjemňovala kapela KUMPÁNI.Na svět bylo slavnostně a s plnou parádou přivítáno další zvíře z kovového odpadu – a sice majestátní MROŽ! Pokřtěn byl jako AMBROŽ, kteréžto jméno bylo pečlivě vybráno z mnoha a mnoha návrhů od široké veřejnosti. A protože těch, co navrhovali Ambrože, bylo více, vylosován byl jen jeden šťastlivec, který za svůj tip odměnou obdržel poukaz na motokáry – a tím se stala Martina Ficková. Nový přírůstek KOVOZOO váží 620 kg, jeho výroba trvala 369 hodin a padlo na ni 22 litrů vína, 1,5 litru rumu, 1 litr slivovice, 8 piv a 68 litrů vody a minerálek. Ambrož se rodil v období od 3. března do 18. dubna a Bronislav Janeček, Milan Bureš, Tomáš Daňhel, Petr Sadovský, Pavel Hartman, Čeněk Klimša, Jiří Peroutka, Miloslav Maňásek a Dalibor Mandík jsou na své dítě právem hrdí. Je to velká vzácnost, jiného mrože (kovového ani živého), totiž v ZOO v České republice nenajdete!  Pokřtili ho za zvuku bouřlivých ovací a jeho hvězdným kmotrem nebyl nikdo jiný než Jakub Vágner.


V Kongresovém centru bylo opět živo – v hlavním sále probíhala SCIENCE SHOW s centrem VIDA, kde si děti vyzkoušely fyzikální pokusy i virtuální realitu, otestovaly na sobě hry a hlavolamy ve VĚDECKÉ KAVÁRNĚ nebo vaření v KUCHAŘSKÉ DÍLNIČCE. Dále zde probíhaly ekologické výukové programy, tvořivé dílny, hry na kouzelném koberci a zábavné promítání s kinem Hvězda. V Mayově sále byla těm nejmenším k dispozici dětská herna. Soutěžilo se v EKOOLYMPIÁDĚ nebo ve FARMÁŘSKÉ STEZCE. Ekologické hry a soutěže nabídly také kolektivní systémy ELEKTROWIN, EKOKOM, EKOBAT a EKOLAMP. V zahradě si děti mohly projít farmářskou stezkou se dvěma trenažéry dojících kraviček nebo si vyzkoušet kouzlit bubliny v bublinové dílně. Zahrály si na bubínky v MUZIKOHRÁTKÁCH nebo se mohly učit anglicky s dinokroky HOCUSEM A LOTUSEM. A na programu byla také pohádka – jak jinak než ekologická. Připravilo si ji Divadlo plyšového medvídka, jmenovala se OSTROV ODPADKŮ a krásně a přitom výchovně vyprávěla o tom, kterak se nám špatné věci jednou vrátí! 


Úžasnou atrakci v rámci své prezentace nabídl generální partner HP Inc Czech Republic. Komu strach dovolil, zkusil si FREE JUMP skokem z výšky 6m. Pod letadlem se tradičně prezentovala automobilová značka – letos to byly luxusní vozy FORD, které si návštěvníci nejenže mohli vyzkoušet na vlastní kůži, ale na stanovišti tohoto partnera čekaly také nejrůznější atrakce pro děti i dospělé. Pivovar PORTÁŠ, další partner akce, si připravil ochutnávku lahodné desítky uvařené speciálně pro Den Země.

Mimo dobroty na jarmarku mohli návštěvníci ochutnat pravou domácí zabíjačku, zdravé a chutné jídlo od restaurace REBIO, domácí těstoviny La Brusla nebo úžasné masité hamburgery z restaurace Rybníček. Na Dnu Země nesměl chybět ani Koutek zdraví a krásy – tentokrát se tu prezentovali Medical point se svým preventivním programem „Zdravé nožičky a záda“, společnost Leon shoes, kde si návštěvníci mohli změřit pohybový aparát nebo VZP ČR, na jejímž stanovišti si bylo možno na přístroji IN Body změřit různé hodnoty. Velmi zdravé a chutné jídlo pak bylo k dispozici zcela zdarma na stanovišti ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ.

 

ušlechtilá pomoc

Jako každoročně není Den Země ve společnosti REC Group pouze nenásilným prostředníkem, kterak dospělé a zejména pak děti naučit ekologickému myšlení. A není to ani obyčejná slavnost se spoustou zábavných atrakcí. Jeho poslání je ještě hlubší – pomoci tam, kde je to třeba. Každý rok podpoří pořadatelé nějakou sociální organizaci nebo jednotlivce. A také letos se rozdávaly šeky a dary. Vanessce Sečkárové z Kunovic, trpící spinální svalovou atrofií, věnovala společnost STEELMET vysněný notebook v hodnotě 15 000 Kč a 1. FC Slovácko jí darovalo částku 15 000 Kč. Společnosti NIO a PREMO dále podpořily částkou 20 000 Kč komunitní kavárnu Cafe 21, sídlící v centru Uherského Hradiště na Jezuitské koleji.

FOTOGALERIE – DEN ZEMĚ 2017

Těšíme se zase za rok!

…a nezapomeňte: Myslete srdcem a myslete ekologicky!

 

Ing. Monika Ondruchová

koordinátorka Dne Země

Tel: +420 775 704 372

Sidebar