DEN ZEMĚ 2018 - tisková zpráva po akci 01.05.2018

NA DEN ZEMĚ LÁKALA EKOLOGIE, ARGEMA I LOS KARLOS

Ve Starém Městě 30. 4. 2018 – Plné tři dny uplynulého prosluněného dubnového týdne patřily v areálu společnosti REC Group tradičním oslavám DNE ZEMĚ. Ve čtvrtek 26. 4. si zábavně vzdělávací dopoledne v areálu užily děti z mateřských škol, v pátek 27. 4. udělaly obdobnou zkušenost děti školou povinné a v sobotu 28. 4. tu vypukly oslavy největší – slavila celá široká veřejnost. Výstavní počasí, dobrá zkušenost, rostoucí zájem o ekologickou osvětu a zejména pak vymazlený program pro malé i velké do areálu přilákaly více než 12 000 návštěvníků. U vstupu se tak nasbíraly více než tři tuny odpadu v podobě vysloužilých elektrospotřebičů, kteréžto byly vstupenkou na akci.

 

poslání DNE ZEMĚ ve Starém Městě

Primárním cílem a smyslem oslav DNE ZEMĚ ve Starém Městě je ekologická výchova nové generace. S ní jde ruku v ruce zdravý životní styl. A protože k ekologii a zdraví nutně patří mít srdce na správném místě, pamatováno je také na pomoc potřebným. Letos generální partneři akce – společnosti HP Inc Czech Republic, NIO a PREMO – předali šek v hodnotě 20 000 Kč komunitní kavárně CAFE 21 z Uherského Hradiště. 

 

Posláním DNE ZEMĚ ve Starém Městě je tedy ekologické myšlení, zdravý životní styl a pomoc na správném místě. A k němu je tou nejlibozvučnější kulisou dětský smích, který se ozývá z nespočtu atrakcí ze všech koutů areálu pod majákem. Všechny tyto atrakce si mohli návštěvníci užít zcela zdarma!

 

Záštitu nad 11. ročníkem DNE ZEMĚ převzali senátor Ivo Valenta, radní Zlínského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Margita Balaštíková, starosta Starého Města Josef Bazala a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Generálním parterem akce byla společnost HP Inc Czech Republic a regionálními partnery NIO a PREMO. Hlavními partnery pak byly společnosti M.I.S.S., spol. s r.o.a DC CONCEPT, KOVOSTEEL Recycling A UHS JAKOS a mediálními partnery Rádio Zlín a Rock Max, TV Slovácko, Kino Hvězda a Dobrý den s Kurýrem.

 

nový přírůstek v KOVOZOO – LOS KARLOS

Každoročně se DNEM ZEMĚ staroměstská KOVOZOO rozroste o nový majestátní kus. Tím letošním přírůstkem byl LOS KARLOS. Úderem půl páté jej v sobotu před Kongresovým centrem slavnostně pokřtili generální ředitel REC Group, otec KOVOZOO a spoluporodník Bronislav Janeček a další spolutvůrci Milan Bureš, Tomáš Daňhel, Petr Sadovský, Pavel Hartman, Čeněk Klimša, Dalibor Mandík a Michal Novický. Drobeček LOS KARLOS váží 620 kg, v kohoutku měří 235 cm, na délku 330 cm a rozpětí paroží má 194 cm. Jeho výroba (porod) trval 573 hodin v období únor až duben 2018. Kmotrem se stal ředitel ZOO Hodonín Martin Krug, který se sklenkou šampaňského popřál Karlosovi: "Ať nikdy neskončí ve šrotu, zůstane krásně blýskavý a přežije další generace!"

 

atmosféra DNE ZEMĚ

Areál společnosti REC GROUP se v sobotu plnil příjemně pozvolna. S blížící se jednou hodinou po poledni pak dav houstnul rychleji a nejvíce odrostlejších návštěvníků dorazilo až na koncert ARGEMY, kdy masa lidí zaplnila celou zahradu. K nejpopulárnějším bodům programu tradičně patřili HASIČI – předvedli vyprošťování osob z havarovaného vozu, hašení vozu, slaňování z majáku a dětem připravili různé soutěže. BAGROVÁ SHOW pod taktovkou KOVOSTEEL Recycling přilákala malé i velké kluky, kteří obdivovali umění místní techniky. Kolem kovářů bylo také plno, děti si zde s nimi mohly vyrobit různé kovové výrobky v jejich kovářské dílničce. EKOOLYMPIÁDU s osmi stanovišti přichystaly dceřiné společnosti holdingu REC Group (KOVOSTEEL Recycling, STEELMET, RPG Recycling, GELPO, ASSCO, A-GLASS Recycling, DZO a A-orto). Děti si zde ověřily své vědomosti v oblasti ekologie a zpracování odpadů – sbíraly razítka na slosovatelné kartičky a vyhrát pak mohly např. vstupy do KOVOZOO, do Živé vody na Modré, na Golf Jezera v Ostrožské Nové Vsi nebo lístky do Kina Hvězda. Pěkně z výšky si mohli návštěvníci prohlédnout areál z plošiny firmy NET nebo od hasičů z Kunovic a Uherského Hradiště.

 

Hojně navštěvované bylo stanoviště CYKLOKURIOZIT, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet patnáct různě seřízených kol netradičních názvů jako Baletka, Dívčí sen, Dlouhán, Dvojkolo, Spermia, Pepíček, Večerníček atd. Za bujaré zvukové kulisy tu vyrazili dozadu, když šlapali dopředu nebo zatáčeli doleva, když stáčeli řídítka doprava apod.

 

Ty nejmenší si pod svá křídla vzal JIRKA HADAŠ, který se stal z kouzelníka pilotem a po celý čas akce děti bavil svým animačním programem LETEM SVĚTEM. Proletěly s ním celý svět a zažily spoustu legrace – ve Skotsku lovily Lochnesskou příšeru, v Austrálii si zazávodily s klokany, v Itálii ochutnaly pizzu, v dalších zemích se naučily zábavné tanečky a v Las Vegas na ně čekala originální kouzelnická show. Třídění odpadu zábavnou formou si děti užily na lodi Naděje, kde se o zábavu pro ně postaralo SVČ Klubko – se vším jim pomohli ochotní piráti a naučili je lovit rybičky nebo dělat lodní uzel. Zručnost a talent si děti otestovaly v ŽONGLÉRSKÉM WORKSHOPU, nadchlo je i PÍSKOVÉ MALOVÁNÍ, vyřádily se na dětských vozítkách a skákacích hradech.

 

V zahradě si děti procházely NAUČNOU ZVÍŘECÍ STEZKU s trenažérem dojící kravičky, obdivovaly majestátní dravce a ty odvážné si je mohly vzít i na ruku a pohladit si je. Spoustu zábavy si mnozí užili na dětských vozítkách, SEGWAY nebo MOTOKÁRách a pro hezkou vzpomínku si odnesli veselou fotku z FOTOKOUTKU nebo umělecký výtvor malovaný na obličej. Po celý den byly v provozu také OFFROUDY, které lákaly návštěvníky k adrenalinovým projížďkám.

 

V koutku "Zdraví a krásy" se prezentovali společnosti Medical point, kde se zájemci dozvěděli mnoho zajímavého v rámci preventivního programu „Zdravé nohy a záda“ (pedometr). O správném přístupu k vlastnímu zdraví návštěvníky poučila také prezentace VZP ČR – na jejím stanovišti si mohli na přístroji IN Body změřit různé důležité tělesné hodnoty. Jak se správně a zdravě stravovat prozradili odborníci ze ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ a také ze SVĚTA ZDRAVÍ.

 

Spousta zábavy na návštěvníky číhala na parkovišti u letadla, kde se prezentoval autosalon Araver. Zájemci si zde mohli vyzkoušet vozy Seat, dále pak simulátor formule a přezouvání pneu, skákací hrad nebo kolo štěstí. Kolektivní systém Ekokom nabídl třídění odpadů, maxidomino, trojkolky nebo házecí desku.  Tradiční jarmark před Kongresovým centrem nabízel dobroty v podobě trdelníků, koláčků, čajů, koření, sýrů, dortíků nebo nejrůznějších výrobků ze dřeva či kovu. K jídlu i tanci tu vyhrávala Žlutá ponorka.

 

Na MINIFESTIVALu IQ PLAY v Kongresovém centru se děti cítily jako na Vánoce v obřím hračkářství. Na interaktivní výstavě stavebnic měly možnost vyzkoušet si nejrůznější hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her. EKOPROGRAM S ROSNIČKOU dětem zábavnou formou ukázal, že třídění odpadu a ekologie mají smysl. Čekaly je ekologické pohádky O ZAKLETÉ ELEKTROLHOTĚ a BAREVNÝ SVĚT SKŘÍTKA VÍTKA. V RECYKLO DÍLNĚ mohly tvořit z odpadových materiálů. Ve vědecké kavárně si s ACADEMIC SCHOOL vyzkoušely hry a hlavolamy nebo potrénovaly šikovné prstíky a kreativitu v tvořivé dílně. V KUCHAŘSKÉ DÍLNIČCE si mohly připravit zdravou svačinku. Kostkárna patřila těm nejmenším, byla zde pro ně připravena dětská herna a děti zde mohly také ochutnat produkty Hamánek. A v paletovém kinosále pak mohly chvíli spočinout při promítání pohádek.

 

A protože při takové spoustě akce docela určitě vyhládne, o dobré jídlo a pití se na stáncích bravurně postaraly restaurace: REBIO (zdravá kuchyně), BEEF AND BEER (steaky a hamburgery), RYBNÍČEK (vietnamská kuchyně), LA BRUSLA (těstoviny) nebo LOVE MY PIZZA (speciální pizza vozík s výbornou pizzou). O sladkou tečku se zasloužily Úžasné vafle, zmrzlina nebo MM dortíky (dezerty, makronky, cheesecake apod.). A žízeň mnozí zahnali u stánku pivovaru ZAŠOVÁ, který uvařil lahodnou desítku speciálně pro DEN ZEMĚ.

 

Kdo jste byli letos s námi, věříme, že jste si užili spoustu zábavy a příjemných setkání a načerpali množství užitečných informací.

 

Těšíme se zase za rok na DNU ZEMĚ 2019.

Myslete srdcem a myslete ekologicky!

 

___________________________________________________________________________

sonda do historie

Dvaadvacátý duben se již neodmyslitelně zapsal jako den, kdy lidé na celém světě slaví Den Země. Prapůvodní oslavy sahají až do doby, kdy se ještě na ekologii tolik nemyslelo, a oslavy Dne Země souvisely s příchodem jara. Teprve v roce 1970 byl v San Franciscu ke Dnu Země připojen ekologický kontext a nutnost chránit to nejcennější, co v životě máme, naši planetu. OSN začala tento svátek slavit o rok později a v roce 1990, když se k Americe připojil celý zbytek světa, se 22. duben stal Mezinárodním dnem Země. Dnes slaví Den Země více než miliarda lidí ve 175i státech světa a Den Země se stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

FOTOGALERIE

Sidebar