DEN ZEMĚ 2018 – TISKOVÁ ZPRÁVA 21.03.2018

DEN ZEMĚ VE STARÉM MĚSTĚ

KAMERA – KLAPKA – POJEDENÁCTÉ

 

Den Země pro školky, školy a veřejnost

26., 27. a 28. dubna 2018

areál společnosti REC Group

Staré Město

 

sonda do historie

Dvaadvacátý duben se již neodmyslitelně zapsal jako den, kdy lidé na celém světě slaví Den Země. A slavíme ho také u nás ve Starém Městě pod majákem. Poprvé se tak stalo před jedenácti lety. Prapůvodní oslavy Dne Země jsou ale mnohem starší. Sahají až do doby, kdy se ještě na ekologii tolik nemyslelo, a oslavy Dne Země souvisely s příchodem jara. Teprve v roce 1970 byl v San Franciscu ke Dnu Země připojen ekologický kontext a nutnost chránit to nejcennější, co v životě máme, naši planetu. OSN začala tento svátek slavit o rok později a v roce 1990, když se k Americe připojil celý zbytek světa, se 22. duben stal Mezinárodním dnem Země. Dnes slaví Den Země více než miliarda lidí ve 175ti státech světa a Den Země se stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

 

Den Země ve Starém Městě

Ve Starém Městě ve společnosti REC Group Den Země veřejně slavíme vždy nejbližší přilehlou sobotu (vzhledem k celosvětově platnému datu 22. 4.) a ve dnech čtvrtek a pátek pamatujeme také na školy a školky. Ekologická výchova nové generace je totiž tím nejdůležitějším cílem a smyslem našich oslav. Vedle ekologie se pak soustřeďujeme také na zdravý životní styl – vždyť sotva se můžeme kvalitně postarat o zdraví planety, když se nedokážeme postarat o to vlastní. A v neposlední řadě pamatujeme na pomoc potřebným – protože ne vždy je prioritou pomoct všemu lidstvu, někdy je víc pomoct jednomu jedinému člověku (nemocnému, handicapovanému, osamělému…). Suma sumárum – Den Země ve Starém Městě, to je ekologické poslání, zdravý životní styl a pomoc na správném místě. To vše s pestrou a barevnou kulisou nespočtu atrakcí, soutěží a zábavných programů pro malé i velké návštěvníky.

 

Den Země pro školky – čtvrtek 26. 4. (8:30 – 11:30)

Den Země pro školy – pátek 27. 4. (8:30 – 11:30)

Den Země pro širokou veřejnost – sobota 28. 4. (11:00 – 18:00)

 

Záštitu nad akcí převzali sernátor Ivo Valenta, radní Zlínského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Margita Balaštíková, starosta Starého Města Josef Bazala a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Generálním parterem akce je společnost HP Inc Czech Republic a regionální partneři NIO a PREMO. Hlavními partnery jsou společnosti M.I.S.S., spol. s r.o. a DC CONCEPT, KOVOSTEEL Recycling a UHS JAKOS a mediálními partnery Rádio Zlín a Rock Max, TV Slovácko, Kino Hvězda a Dobrý den s Kurýrem.

 

mateřské a základní školy

Dny Země pro školky a školy si pod svá křídla vzal JIRKA HADAŠ, který se stane z kouzelníka pilotem a po celý čas akce bude děti bavit svým animačním programem LETEM SVĚTEM. Proletí s ním celý svět a zažijí spoustu legrace – ve Skotsku budou lovit Lochnesskou příšeru, v Austrálii si zazávodí s klokany, v Itálii ochutnají pizzu, v dalších zemích se naučí zábavné tanečky a v Las Vegas na ně čeká originální kouzelnická show. A opomenuto nebude ani to, že na celé Zemi je potřeba třídit odpad, a tak si to všichni pořádně zopakují. Třídění odpadu zábavnou formou si děti ostatně užijí také na lodi Naděje, kde se o zábavu pro ně postará SVČ Klubko –se vším jim pomůžou ochotní piráti, naučí je lovit rybičky nebo dělat lodní uzel.

Přírodovědné centrum Trnka, DDM Šikula, DDM Pastelka a Líska si pro děti připravili NAUČNOU ZVÍŘECÍ STEZKU – na jednotlivých stanovištích s úkoly budou mít malí návštěvníci za úkol poznat různé druhy zvířátek (rozpoznat je podle zvuků, přiřadit správné stopy nebo správně určit produkty, které nám dávají). Zručnost a talent si děti otestují v ŽONGLÉRSKÉM WORKSHOPU, nadchne je BUBLINOVÁ DÍLNIČKA, vyřádí se na koloběžkách, dětských vozítkách a skákacích hradech. Adrenalinový zážitek pro ně připravují HASIČI a VLÁČEK STEELINKA bude nonstop kroužit areálem a nabízet zábavné a poučné svezení.

Na MINIFESTIVALu IQ PLAY se budou cítit jako v obřím hračkářství. Interaktivní výstava stavebnic jim umožní vyzkoušet si nejrůznější hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her. Výukový EKOPROGRAM S ROSNIČKOU si vzal za cíl dětem hravou zábavnější formou ukázat, že třídit odpad a chovat se ekologicky má smysl. Nabídne programy: Taje papíru s Medvídkem PÚ, Včelí medvídci a PETka, Jak Rákosníček čistil rybníček a Cesta mořem odpadů.A vedle hraní, učení se a soutěžení si pak děti mohou v kinosále odpočinout u pohádky.

Obdobný program, jako jsme připravili pro děti z mateřských škol, pak čeká také na žáky 1. stupně ZŠ. Navrch se mohou těšit na EKOOLYMPIÁDu, kterou si pro ně přichystaly dceřiné společnosti holdingu REC Group (KOVOSTEEL Recycling, Steelmet, RPG Recycling, Gelpo, Assco, A-Glass, DZO, A-ORTO + kolektivní systémy Ekolamp a Elektrowin). Děti si zde ověří své vědomosti v oblasti ekologie a zpracování odpadů – pro všechny jsou připraveny dárky!

 

Den Země pro veřejnost

  • pódium a zahrada

Také sobotní akci pro veřejnost v zahradě zpestří Jirka Hadaš, který bude po celý čas bavit děti na pódiu. Prostřednictvím show „Letem světem“ procestuje s dětmi celý svět, naučí je žonglovat, dělat obří bubliny, tvarovat zvířátka z balónků a pro tanec je nadchne při dětské minidiskotéce. Jirku Hadaše na pódiu vystřídá folklórní soubor Dolinečka, kapela Kumpáni ROCK – POP a na samý závěr dne jako zasloužená odměna pro všechny „dospěláky“ kapela ARGEMA. Děti si v zahradě mohou projít NAUČNOU ZVÍŘECÍ STEZKU s trenažérem dojící kravičky, obdivovat majestátní dravce, které si ti odvážní mohou vzít i na ruku a pohladit a obdivovat mohou také umění AGILITY. Pro hezkou vzpomínku z akce můžete navštívit FOTOKOUTEK, pro tu méně trvanlivou a neméně půvabnou pak MALOVÁNÍ NA OBLIČEJ. Spoustu zábavy si všichni malí návštěvníci užijí na dětských vozítkách nebo koloběžkách.

  • koutek zdraví a krásy

Chcete se dozvědět zase něco nového a podnětného pro zkvalitnění vlastního zdraví? Navštivte prezentaci společností Medical point s preventivním programem „Zdravé nohy a záda“ (pedometr) neboprezentaci VZP ČR, na jejímž stanovišti si můžete na přístroji IN Body změřit různé důležité tělesné hodnoty. Se zdravím pak úzce souvisí stravování – také ono bude mít speciální stanoviště a vězte, že si zde na stanovišti firmy ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ skutečně pochutnáte. Ke konzultaci zde budou také výživový poradci, konkrétně u stánku SVĚT ZDRAVÍ a pokud vás zajímá, jak si správně a navrch ekologicky připravit kávu, naučí vás to pražírna kávy BCC Zlín.

  • barevný den s EKOKOMEM a Kongresové centrum

Spousta zábavy na vás čeká na BARVNÉM DNU S EKOKOMEM – vyzkoušet si můžete zábavné atrakce jako ODPADOVÝ WIPE OUT, RODEO LÁHEV, ODPADOVÉ RISKUJ nebo SKÁKACÍ POPELÁŘSKÉ AUTO. Na tradičním jarmarku před Kongresovým centrem můžete ochutnat tradiční výrobky – trdelníky, koláčky, patenty, čaje, koření, domácí uzeniny a sýry. Nákupy vám tu zpříjemní kapela Žlutá ponorka. V Kongresovém centru se dosyta vyřádí i ti nejmenší – k dispozici jim bude dětská herna, minifestival IQ play s několika stavebnicemi edukativního charakteru. EKOPROGRAM S ROSNIČKOU dětem zábavnou formou ukáže, že třídění odpadu a ekologie mají smysl. Čekají na ně ekologické pohádky O ZAKLETÉ ELEKTROLHOTĚ a BAREVNÝ SVĚT SKŘÍTKA VÍTKA. V RECYKLO DÍLNĚ bude možné tvořit z odpadových materiálů. V KUCHAŘSKÉ DÍLNIČCE si mohou malí návštěvníci v kuchařské čepici a zástěře připravit zdravou svačinku. A v paletovém kinosále pak můžou chvíli spočinout při promítání pohádek, ochutnat produkty Hamánek a ve vědecké kavárně si s ACADEMIC SCHOOL vyzkoušet hry a hlavolamy nebo potrénovat šikovné prstíky a kreativitu v tvořivé dílně. Vyzkoušet si můžete také lukostřelbu anebo velkou EKOOLYMPIÁDU s holdingem REC Group. Tu jako každoročně zaštítí dceřiné společnosti holdingu REC Group (KOVOSTEEL Recycling, Steelmet, RPG Recycling, Gelpo, A-GLASS, A-ORTO, DZO a společnost ASSCO.

zadáno nejen pro „velké“

Velcí návštěvníci si jistě nenechají ujít prezentaci autosalonu ARAVER z Uherského Hradiště a vozů Škoda Auto, populární kováře a ještě populárnější hasiče či bagrovou show. Ekologické hry a soutěže nabídnou také kolektivní systémy ELEKTROWIN, EKOKOM, EKOBAT a EKOLAMP. A aby toho nebylo málo, čekají vás CYKLOKURIOZITY – 10 originálně navržených kol, na kterých se budete moci svézt. K dispozici budou také segway vozítka a již stálá atrakce areálu - motokáry!

  • občerstvení

Při tak nepřeberném množství atrakcí a zábavy zajisté vyhládne. A bavit se s prázdným žaludkem není věru příjemné. Aby se tak nestalo, o to se bravurně postarají na stáncích restaurací: REBIO (zdravá kuchyně), BEEF & BEER (steaky a hamburgery), RYBNÍČEK (vietnamská kuchyně), LA BRUSLA (těstoviny) nebo LOVE MY PIZZA (vozík s výbornou pizzou). Když vás chytne mlsná, spraví to stánek s vaflemi, zmrzlina nebo MM dortíky (dezerty, makronky, cheesecake apod.). A na žízeň pak rozhodně doporučujeme navštívit stánek pivovaru ZAŠOVÁ, který uvařil lahodnou desítku speciálně pro Den Země.

 

ekologické vstupné

Vstupenkou na akci bude tradičně vysloužilý elektrospotřebič na osobu a tak vás vyzíváme, abyste právě v tento den udělali ekologické gesto a alespoň trochu očistili Zemi od odpadu. Odměnou vám bude dobrý pocit a volný vstup na akci se spoustou zábavy a ponaučení.

 

Přejeme vám mnoho příjemných setkání a užitečných informací,

které vám přinese Den Země 2018.

Myslete srdcem a myslete ekologicky!

 

Ing. Monika Ondruchová

koordinátor akce

tel: +420 773 550 880

email: akce@recgroup.cz

 

Sidebar