Den Země pokořil všechny rekordy! 02.05.2016

Ve Starém Městě – 1. května 2016 – Po tři poslední dubnové dny probíhaly v areálu společnosti REC Group ve Starém Městě oslavy DNE ZEMĚ. Největší ekologický svátek slaví už léta lidé na celém světě, ve Starém Městě se tak letos stalo už podeváté. První den oslav patřil mateřským školám – slavit přišlo 1 950 dětí, druhý den oslavy navštívilo 1 200 dětí školou povinných (ZŠ) a v sobotu, kdy se brány areálu otevřely veřejnosti, se v zahradě pod majákem bavilo a vzdělávalo neuvěřitelných 9 780 velkých i malých návštěvníků. Celkový počet všech, co ve Starém Městě oslavili DEN ZEMĚ, tak letos dosáhl počtu 12 930 osob.

Organizátory DNE ZEMĚ byli holding REC Group a spolek Rosnička. Záštitu nad akcí převzali senátor Ivo Valenta, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák, starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha a starosta Starého Města Josef Bazala. Generálním parterem akce byla společnost HP Inc Czech Republic a regionální partneři NIO a PREMO. Hlavními partnery byly společnosti RUMPOLD a EKOKOM.

 

DEN ZEMĚ PRO ŠKOLKY A ŠKOLY

Čtvrteční a páteční dopoledne se v rozhlehlé zahradě a na prostranství před Kongresovým centrem houfovaly hloučky natěšených dětí, které si tu zkoušely vědomostní kvízy, testovaly zručnost, rychlost a pohotovost, na každém kroku se ekologicky vzdělávaly a především se královsky bavily. Dopřáli jim to ostatně nejen organizátoři bohatým programem, ale přálo jim také počasí, které se vprostřed týdne umoudřilo a vyměnilo smutné dešťové mraky za veselé jarní sluníčko. 

DEN ZEMĚ si vzal za cíl formovat ekologické myšlení dětí již od nejútlejšího věku. Malí návštěvníci si tak odtud odnášeli spoustu velkých poznatků pro budoucí život a vedle toho si dosyta užili nejen typických atrakcí areálu REC Group (originální KOVOZOO, maják ŠROTÍK, loď NADĚJE, letadlo L610 a atraktivní zákoutí rozlehlé zahrady či stylového Kongresového centra). Pro ty nejmenší bylo v Pohádkové zahradě připraveno deset soutěžních stanovišť, animační program s klauny nebo dráha pro dětská vozítka, pro ty školou povinné pak EKOOLYMPIÁDA.Všem byly k dispozici skákací hrady, trampolíny a koloběžky, malování na obličej, tvořivá dílna ve vagonu, na lodi soutěže s piráty, v letadle prohlídka s letuškou, v Kongresovém centru promítání, výtvarné dílničky nebo interaktivní komentovaná výstava ŽIVOT S HMYZEM. O zábavu v zahradě se jak jinak než bravurně postaral JIŘÍ HADAŠ s prasátkem PIGY v jejich KOUZELNÉM KABARETU.Vláček STEELINKA provezl malé návštěvníky rozlehlým areálem, který si pak z výšky mohli prohlédnout také z majáku či vyhlídkových lávek.

 

DEN ZEMĚ PRO VEŘEJNOST

Sobotní otevření areálu veřejnosti připomínalo otevření dlouho očekávaného luxusního obchodního centra. V neskutečně krátkém čase branami prošlo téměř deset tisíc návštěvníků. Bohatý program byl jako obvykle zaměřen na ekologickou osvětu zábavnou formou se spoustou atrakcí zejména pro ty nejmenší.

 

Tradičním vstupným na akci byl vysloužilý elektrospotřebič – u vstupních bran se tak sesbíraly 3 tuny elektroodpadu, o jehož efektivní využití se profesionálně postará právě holding REC Group. V ekologickém rekordu se tentokrát jednalo o sběr vysavačů sesbíralo se krásných 117 kousků. Největší letošní atrakcí bezesporu bylo slavnostní otevření nové MOTOKÁROVÉ DRÁHY, kterou si od června budete moci přijít vyzkoušet – jedná se totiž o novou stálou atrakci Starého Města.

 

Partneři DNE ZEMĚ nabídli ve svých prezentacích spoustu atraktivní zábavy. Generální partner HP INC CZECH REPUBLIC s regionálními partnery NIO a PREMO návštěvníkům připravili dominantní atrakci, a sice aktivní centrum ALKATRAZ s prodejem popcornu pro Bělinku – domovu pro osoby se zdravotním postižením tak oblíbená pochoutka vynesla krásných 5 000 Kč. Pro Bělinku ostatně sbíralo elektroodpad i několik regionálních společností (KOVOVÝROBA HOFFMANN, EVEKTOR, AIRCRAFT INDUSTRIES a AGROKOMPLEX KUNOVICE) – společnost STEELMET jej vykoupila k další ekologické likvidaci a Bělince tak bylo věnováno dalších 20 000 Kč. Společnost EKOKOM ve své prezentaci zaujala BAREVNÝM DNEM S EKOKOMEM, výstavou o zpracování a recyklaci odpadů TONDA OBAL, vědomostní soutěží o ceny pro děti i dospělé ODPADOVÉ RISKUJ!, originální atrakcí ve stylu čtyř barevných kontejnerů – WIPE OUT, popelářským nafukovacím autem či RODEO LÁHVÍ V KONTEJNERU. Společnost EVERLIFT vystavila automobil na svoz separovaného odpadu. Společnost ARCON předvedla techniku, která drtí odpad a společnost NET vystavila plošinu. Partner akce EXTRANET poskytl návštěvníkům adrenalinovou zábavu a sice SEGWAY vozítka. Holding REC Group se prezentoval jako obvykle populární bagrovou a kovářskou show, dřevosochaři, lukostřelbou, Gumokavárnou a EKOOLYMPIÁDOU(stanoviště dceřiných společností KOVOSTEEL Recycling, STEELMET, RPG Recycling, GELPO, OTR Recycling, NEOMA Recycling, MODRÝ KVÍTEK, A-GLASS, DZO a A-ORTO). Spoustu zajímavých soutěží nabídly i kolektivní systémy ELEKTROWIN, EKOLAMP a ASEKOL. Přímo u vstupu do areálu se příchozím naskytla neobyčejná podívaná – mohli sledovat demolici budovy v přímém přenosu a následnou recyklaci stavebního odpadu v režii dceřiné společnosti OTR Recycling. Nesměla pochopitelně chybět ani exhibice hasičů z Kunovic, kvůli které si DEN ZEMĚ nenechají ujít zejména páni kluci – malí i ti dospělí. Společnost ŠKODA Auto a.s. nadchla návštěvníky svou velkolepou Monte Carlo Roadshow 2016. Mediální partneři rádio Zlín a Rockmax se zaměřily na dárcovství kostní dřeně – díky jejich skvělé osvětě tak přímo na DNU ZEMĚ krev darovalo a do registru dárců vstoupilo 64 osob – nových budoucích hrdinů. 

 

Kongresové centrum patřilo zejména dětem. Mohly si zde nejen pohrát, ale také se ekologicky vzdělávat. Dům dětí a mládeže PASTELKA z Uherského Ostrohu pro ně připravil DĚTSKOU HERNU s dětskými animátorkami – vyzkoušet si mohly muzikoterapii, jazyková škola LIGHT POINT zde měla svého maskota HOCUSE a učila děti třídit odpad v angličtině. Hospodářská komora zajistila pro děti výtvarnou dílničku. V Mayově sále Ekologické centrum ŽABKA a Přírodovědné centrum TRNKA připravili ucelený ekologický program pro děti na téma TAJUPLNÁ ZAHRADA. Mohly navštívit interaktivní výstavu ŽIVOT S HMYZEM, výtvarnou dílnu, vyzkoušet si vědomostní soutěž či zhlédnou naučné vystoupení Zahradníkovy trampoty. Další, kdo se v Kongresovém centru prezentoval, bylo ekologické hnutí BRONTOSAURUS, ZŠ ČTYŘLÍSTEK UHERSKÉ HRADIŠTĚ a KINO HVĚZDA se svým Bijáskem a Malováskem.

Zlatým hřebem celé akce bylo bezesporu představení nového člena Kovozoo a sice velbloudice AISHI. Slavnostní křest za přítomnosti všech tvůrců (Bronislav Janeček, Milan Bureš, Tomáš Daňhel, Pavel Hartman, Milan Maňásek, Petr Sadovský, Ladislav Hofman, Antonín Dvouletý) proběhl v 15 hodin před porodnicí. Velbloudice Aisha se pyšní výškou 220 cm, délkou 330 cm a váhou 480 kg.

 

Na lodi a majáku se ti nejmenší vyřádili s piráty. V zahradě na pódiu se se svým vystoupením o kulturní zábavu postarali dětský folklórní soubor DOLINEČKA a cimbálová muzika ZUŠ STARÉ MĚSTO, JIŘÍ HADAŠ, prasátko PIGY a jejich Kouzelný karneval a stříbrná SuperStar, které ve finále televizní soutěže pěsti drželo celé Uherské Hradiště – ŠTĚPÁN URBAN. Ten zůstal po koncertě v úplném obležení svých fanynek. Finále si pak užili zejména fanoušci kapely Kabát, respektive jejich věrné revivalové kopie – TABÁK.

 

Mimo pódium se velcí i malí vyřádili na skákacích hradech, čtyřkolkách, koloběžkách, šlapacích vozítkách, užili si malování na obličej, projeli se na ponících nebo si odnesli památku z fotokoutku. Speciální lahůdkou letošního ročníku bylo MOBILNÍ PLANETÁRIUM, které dětem promítalo naučné filmy na téma Astronomie pro děti, Původ života nebo Jak Měsíc putoval ke Slunci na návštěvu. V KOUTKU ZDRAVÍ A KRÁSY se prezentovala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Probíhal tu Kurz první pomoci. Měřil se tlak, tuk a BMI, výživový poradce radil jak se zdravě stravovat, společnost Leon shoes radila v oblasti zdravotní obuvi a společnost Medical Point prováděla fyzioterapeutické vyšetření. Bohatý jarmark se nesl v duchu „tradiční a bio“. A nákupy a občerstvení návštěvníkům zpříjemnili MICHAL TUČNÝ MEMORY BAND.

 

Všem návštěvníkům děkujeme a těšíme na shledání u jubilejního 10. ročníku!

 

Ing. Monika Ondruchová, koordinátor akce, tel: +420 775 704 372, email: akce@recgroup.cz 

Web: www.recgroup.cz , www.denzeme2016.cz 

Sidebar