Den Země v Uherském Brodě 2018 - TISKOVÁ ZPRÁVA PO AKCI 25.04.2018

PATNÁCT STOVEK NADŠENÝCH NÁVŠTĚVNÍKŮ V SOBOTU PŘILÁKAL DEN ZEMĚ V UHERSKÉM BRODĚ

DEN ZEMĚ slaví více než miliarda lidí ve 175 státech světa, proto se tento svátek stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. A slavili jsme i my v Uherském Brodě. Pořadateli akce byli město Uherský Brod a společnost RPG Recycling ve spolupráci se společnostmi GELPO a ASSCO.

„Paříme, paříme… a i sluníčko s námi paří!“ halekal z pódia Jirka Hadaš a dětské publikum mu s jásotem přizvukovalo. Počasí na DNU ZEMĚ, který se v sobotu 21. dubna uskutečnil v areálu společnosti RPG Recycling v Uherském Brodě, vyšlo zkrátka na jedničku. První návštěvníci překročili brány areálu už v jedenáct hodin. Dospělí tu mohli odevzdat vysloužilý elektrospotřebič namísto vstupného anebo přinést vybité baterie a zapojit se tím do pokusu o rekord v jejich sběru (který ve finále překonán sice nebyl, i snaha se ale cení). Vysbíralo se úctyhodných 342 kg baterií!

Kdo šel po sluchu, program nejpopulárnějšího dětského kouzelníka a showmana nemohl přeslechnout. Ten v duchu názvu jeho animačního programu „POJĎTE ZPÁTKY DO POHÁDKY“ děti v mžiku unesl do říše pohádek – ale tak nějak popleteně. Popletené pohádky měl na svědomí Maxipes Fík a právě ten dětem společně s kamarádkami Jájou a Pájou pomohl všechno to nadělení zase napravit. Děti byly nadšené, Fíka objímaly a pusinkovaly a všechny ty spletence se jim podařilo rozplést. A když nerozplétaly, tak tančily, luštily pohádkový kvíz s Večerníčkem, skládaly pohádkové puzzle, zdolávaly překážkovou dráhu s Bobem a Bobkem nebo se tvořivě vydováděly při korálkování se Zlatovláskou. A kdo se chtěl naučit kouzlit, udělal čárymáryfuk a absolvoval pohádkovou školu kouzel.

Zábavná EKOSTEZKA lemovala celý areál od vstupu až k pódiu u dětské zóny. Naučně zábavné úkoly si pro děti na jednotlivých stanovištích připravily společnosti holdingu REC GroupRPG Recycling, GELPO, ASSCO, KOVOSTEEL Recycling, STEELMET, A-GLASS Recycling a také KOVOZOO a kolektivní systémy EKOKOM, ASEKOL a EKOBAT. Za každý správně splněný úkol děti získaly do slosovatelné kartičky razítko a drobný dárek. Vylosovaní šťastlivci vyhráli poukazy na motokáry, vstupenky do Kovozoo, Živé vody v Modré nebo vstup na GOLF JEZERA.

K oslavám neodmyslitelně patří také muzika. Na pódiu u hlavního vstupu křepčil folklórní soubor Světlovánek, vyhrávala cimbálová muzika Koménka, vystoupily kroužky DDM a na závěr to rozbalila kapela Sory. V dětské zóně se děti mohly projet na vozítkách a trojkolkách, v žonglérském workshopu si vyzkoušely, jaká je to dřina stát se cirkusákem, ti nejmenší se vyřádili na gumohřišti s prolézačkami, gumopískovištěm a skluzavkou, odrostlejší si vyzkoušeli trenažer závodního auta, workoutové hřiště nebo segway vozítka. Z plošiny NET byla vyhlídka jako z Eifelovky – viditelnost byla ukázková a nečekané akrobatické kousky přiměly pasažéry nesčetněkrát k rozvernému výskotu. Projížďka vláčkem STEELINKA byla tradičně velmi populární a žádaná. A nechyběly ani skákací hrady nebo malování na obličej.

ŽELEZNÉHO ZEKONA při jeho POWER SHOW obklopoval početný hlouček zvědavců s očima navrch hlavy. Byli svědky trhání telefonního seznamu nebo ohýbání železných prutů a nechyběla ani soutěž v hodu a kutálení pneumatikou nebo hromadné tahání dodávky či firemního vozu.

A protože DEN ZEMĚ není jen o zábavě, ve společnostech GELPO a RPG Recycling se mohli zájemci zúčastnit komentovaných prohlídek výroby.

DEN ZEMĚ v Uherském Brodě přilákal 1 621 malých i velkých návštěvníků. Ti všichni si měli možnost připomenout, že planeta Země je společnou matkou nás všech, a že bychom pro ni měli dělat daleko víc. A protože s osvětou je nejlépe začít u těch nejmenších, může nás u srdce hřát dobrý pocit, že jsme začali dobře. Ostatně hřeje nás u srdce také výtěžek z dobrovolného vstupného, které se vyšplhalo na částku 22.160 Kč a jak jsme slíbili, poputuje do organizace Sociální služby Uherský Brod.

Na viděnou zase za rok!

FOTOGALERIE

 

Ing. Monika Ondruchová

koordinátorka Dne Země

Tel: +420 775 704 372

 

Sidebar