NA SRAZ VETERÁNŮ SE SJELO TÉMĚŘ 500 historických vozidel 06.06.2022

NA SRAZ VETERÁNŮ SE SJELO TÉMĚŘ 500 historických vozidel

Areál bývalého staroměstského cukrovaru už potřetí zaplnila veteránská vozidla všeho druhu. Počasí bylo báječné, jako na objednávku, a i díky tomu si setkání v originálním prostředí kovošrotu a kovové zoo nenechalo ujít na 500 historických vozidel a 9.200 návštěvníků. V neděli 5. června se totiž v KOVOZOO konal v pořadí již 3. ročník SRAZU VETERÁNŮ.

Co mohli návštěvníci akce vidět a zažít?

K vidění byl velký rozptyl aut od těch předválečných až po vozidla socialistické éry. Všechna vozidla musela splňovat základní veteránskou podmínku – stáří min. 30 let, dále pak musela být v dobrém technickém a vizuálním stavu. Letos jsme rozšířili kategorie veteránů i o zemědělskou, dopravní a vojenskou techniku. Akce se zúčastnil také velká vozidla jako historické autobusy Škoda 706 RTO, Praga RND, Karosa ŠM11 nebo třeba 3 vozidla Tatra Dakar.

Návštěvníci mohli i na tomto 3. srazu v KOVOZOO obdivovat repliky parního motocyklu Ropel, monokola či elektrokočáru Dora, které sestrojil pan Ing. Antonín Pavelka, legenda českého veteránismu. „Největším tahákem akce byla dle očekávání historická parní lokomotiva BS 200 z roku 1954, která po celý den jezdila v areálu a vozila návštěvníky. Velký zájem samozřejmě vyvolala také šlapací drezína, kterou jsme měli zapůjčenou z muzea v Ratíškovicích“ informuje o akci Martina Juřenová z týmu KOVOZOO.

Závodní speciály, retrokočárky

Pro milovníky závodních formulí byly vystaveny dva vrchařské speciály: ŠKODA SPIDER 2000 B5 a LIGIER JS49 Honda. SPIDER byl vyrobený pouze 1 kus pod záštitou Liaz Jablonec. Tento vůz s netradiční závodní historií pohání motor škoda  2000 RS. Pro porovnání byl k vidění také tovární vrchařským francouzský speciál LIGIER JS49 Honda, který byl kompletně vyvinutý ve virtuálním aerodynamickém tunelu. Vystaveny byly také všechny 3 prototypy supersportovního speciálu R200 z dílny Hoffmann&Novague . Tento projekt je v podstatě poklonou vozu Škoda 200 RS. Vůz má prostorový rám, nápravy a pohonnou jednotku ze sportovního vozu Audi R8 první generace. Motor má atmosférický osmiválec o objemu 4.2 l a výkonu 309 kW, umístěný před zadní nápravou. Výkon je přenášen na všechna kola přes manuálně řazenou šestistupňovou převodovku. Vůz R200 dosahuje maximální rychlosti jízdy 300km/h, zrychlení 0-100km/h za 4,6 sec. Novinkou na letošním srazu veteránů byl sraz retro-kočárků.

Do KOVOZOO se jich sjelo 6 desítek a předvedli parádní spanilou jízdu, která v našem regionu ještě nebyla.

Originální zábava pro všechny Pro děti byly připraveny oblíbené atrakce, bez kterých se žádná akce v KOVOZOO prostě neobejde: skákací hrady, malování na obličej a jízdy silničním vláčkem STEELINKA. Portrétní karikatury zájemců kreslil známý kreslíř Ivan Křemeček. V kovárně KOVOZOO se po celý den ozývalo cinkání kladiv do kovadliny. Návštěvníci si mohli vyzkoušet kovářské řemeslo – ukovat hřebík nebo vyrazit pamětní medailičku. V Porodnici KOVOZOO se rodilo jako na běžím pásu – vyráběly se miniatury autíček ze železného šrotu a návštěvníci si je mohli sami vyleštit na leštičce kovu vyrobené ze starého bicyklu.

V zrekonstruovaném vagonu „dobytčáku“ byl připraven retro-fotokoutek. Retroatmosféru dne krásně doplnila odpolední vystoupení revivalových kapel ABBA Rock Show a TABÁK-Kabát Revival. Akce se vydařila na výbornou. Veteránská tématika je nesmírně populární a ke KOVOZOO se prostě skvěle hodí. My milujeme všechny staré věci a dáváme jim u nás druhou šanci…určitě právě proto se veteránům u nás tak líbí, směje se zakladatel KOVOZOO a primář porodnice Bronislav Janeček.

Akci SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO pořádá REC Group s.r.o. ve spolupráci se Slováckým Veteran Car Clubem Uherské Hradiště. Je to v pořadí již třetí veteránský sraz. Veteránské akce se zde začaly pořádat v roce 2019 v návaznosti na otevření Muzea veteránů v KOVOZOO. REC Group je skupina moderních společností specializujících se na recyklaci široké škály odpadů: KOVOSTEEL Recycling, s.r.o.STEELMET, s.r.o.RPG Recycling s.r.o.GELPO s.r.o.ASSCO, s.r.o.A-ORTO s.r.o.DZO s.r.o.  a KOVOZOO Staré Město. 

Partnery akce SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO jsou společnosti Ascendum Stavební stroje Czech s.r.o.B&B commercial activity s.r.o.STEELMART s.r.o.,  Vinařství Rochůz s.r.o.TOP CENTRUM car s.r.o.VYMYSLICKÝ – VÝTAHY spol. s r.o., ČSAD Kyjov Bus a.s.Dopravní společnost Zlín-Otrokovice s.r.o. NOVITECH Motorsport, z.s.

Hlavním mediálním partnerem akce je televize TVS. Partnery komunikace jsou Golden Apple CinemaDobrý den s kurýrem a ČSAD Uherské Hradiště.  

Kontakt na PR:

Ing. Martina Juřenová REC Group s.r.o.
Tel. 730 588 604
jurenova@recgroup.cz
Foto: archiv KOVOZOO

Sidebar