PEC POSTAVÍME, RUDU VYTAVÍME 07.09.2023

PEC POSTAVÍME, RUDU VYTAVÍME

V sobotu 16. září 2023 se v KOVOZOO Staré Město budeme věnovat řemeslům a umění. Tento den zasvětíme kreativitě a šikovným lidským rukám. Ukážeme aktuální podobu řemeslných technik, nástrojů, materiálu a dáme příležitost všem si tvůrčí postupy vyzkoušet. Zajímá Vás, jakou silou je třeba vládnout kovářskému kladivu? Jak se pracuje s keramickou hlínou a hrnčířským kruhem? Na první pohled to vypadá jednoduše, že? Jak těžkou práci mají svářeči? Kolik se ve Vás skrývá kreativity? Odpovědi najdete na akci UMĚNÍ A ŘEMESLO V KOVOZOO!

CESTA ŽELEZA
Vypravíme se společně po cestě železa. Na vlastní oči uvidíte život železa od železné rudy až po šrotiště. Ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy postavíme historickou pec a budeme tavit železnou rudu…následně si ukážeme, jak se železo zpracovává, co z něj vznikne pod šikovnýma rukama.

PEC POSTAVÍME, RUDU VYTAVÍME
Tušíte, jak vypadá železářská pec, která s přehledem zvládá teplotu 1300°C, a ve které tavili železnou rudu Slované? Na akci UMĚNÍ A ŘEMESLO V KOVOZOO do toho můžete proniknout. Postavíme pec z hlíny, ale ne z ledajaké. Jílovité hlíny s ostřivem, promíchané trávou a pískem. Postavíme, vysušíme a nakrmíme dřevěným uhlím. Pak teprve se odvděčí modrými plameny a bude volat pro dalším soustu v podobě vypražené a nadrcené železné rudy. Právě ta reaguje s dřevěným uhlím (do šachty pece se vsází v poměru 1:1), poctivě mu odevzdává kyslík a v nístěji (spodní široká část pece, kde je díky dmýchanému vzduchu nejvyšší teplota, vzniká zde oxid uhelnatý) se pak slepují částečky železa v železnou houbu.  Ta plave na strusce, kterou je potřeba v průběhu tavby odpíchnout a nechat vytéct, aby neucpala dmýchací otvor, dyznu. Následuje velké finále: vylomení štítku, chvilka napětí, malá, velká či vůbec nějaká železná houba? Po vytažení se ihned stlouká na špalku. Slované ji nasekávali, aby poznali kvalitu železa. Kolik sekerek z vytaveného železa asi vyrobí?

ŘEMESLO A VZDĚLÁVÁNÍ
Na akci UMĚNÍ A ŘEMESLO se Vám představí studenti a kantoři ze Střední odborné školy Luhačovice a Střední školy Strážnice. Přivezou ukázky svých prací a budou mít připraven interaktivní program na téma kovářství, truhlářství, výroba keramiky, oděvní návrhářství a kreativa. A představí také moderní techniku v podání 3D tiskárny. „Máte-li doma deváťáka, který se brzy bude rozhodovat pro střední školu, máte možnost získat cenné informace jak od studentů, tak kantorů“, informuje o akci Martina Juřenová z týmu KOVOZOO.

SVAŘOVÁNÍ V PORODNICI
A protože se akce uskuteční v kovové zoo, je základním bodem programu také kreativní svařování. Nejen, že uvidíte, jak vznikají kovová díla do expozice KOVOZOO, ale budete si sami moct vyzkoušet, co všechno tato činnost obnáší. Kdo bude mít odvahu, může si vyzkoušet i práci se svářečkou. Naše Porodnice KOVOZOO se stane kreativní dílnou pro návštěvníky a místem pro šanci absolvovat něco jako mini-rychlo kurz sváření.

KOPEC ZÁBAVY
A protože dobré zábavy není nikdy dost, budou na akci i další tvořivé aktivity. Ukážeme se, jak se dříve zpracovávala vlna a která technika přetrvala až do dnešních dnů. Budeme vyrábět krásné věci z drátů a z odpadu. Pro nejmenší děti bude připraven skákací hrad, malování na obličej, bublifuky.

A otevřená bude celá expozice KOVOZOO – železný zvěřinec čítající více než 400 kousků, pirátská loď Naděje, rozhledna maják Šrotík, vyhlídkové lávky, muzeum veteránů, muzeum kovářského řemesla, expozice R200,  letoun L610, nespočet exponátů hasičské, zemědělské a průmyslové techniky atd. Vláček STEELINKA budou jezdit celý den a bude vozit návštěvníky po cestě recyklace, tj. v průmyslové části areálu. Jezdit bude i drezína Réza, která má hnízdo u Porodnice, a ráda prověří Vaši fyzickou zdatnost.

UMĚNÍ A ŘEMESLO V KOVOZOO bude krásná akce, na které si budete moci vyzkoušet, zda-li Vaše ruce opravdu umí a kolik se ve Vás skrývá kreativity. Srdečně Vás zveme. Počítejte s tím, že se ušpiníte!

UMĚNÍ A ŘEMESLO V KOVOZOO

KDY: sobota 16.9.2023 9:00 – 17:00
KDE: areál KOVOZOO Staré Město

Program: 9:00 – 17:00 hod.

 • ukázky tradičních řemesel kovářství, truhlářství a tvorby keramiky 
 • tavba železné rudy v historické peci, povídání o historii hutnictví na Zlínsku, ukázky železných rud
 • kovářská dílna
 • keramická dílna
 • truhlářská dílna
 • ukázka kreativního svařování v PORODNICI
 • ukázka umělecké tvorby ze dřeva – vyřezávání soch
 • ukázka 3D tisku
 • zdobení kovu smaltem, výroby odznaků
 • výstava studentské kolekce oděvů s kovovými prvky
 • drátování a tvoření z odpadu
 • zpracování vlny
 • frotáže a další aktivity týkající se zpracování železa
 • další doprovodný program (megabublifukování, skákací hrad, malování na obličej)
 • jízdy vláčkem STEELINKA a na drezíně Rézince
 • celá expozice KOVOZOO je pro Vás otevřena

     

 

Akci UMĚNÍ A ŘEMESLO v KOVOZOO pořádá REC Group s.r.o. , spolek Rosnička a Atelier Sousedík-umělecké kovářství.

REC Group je skupina moderních společností specializujících se na recyklaci široké škály odpadů: KOVOSTEEL Recycling, s.r.o.STEELMET, s.r.o.RPG Recycling, s.r.o.GELPO s.r.o.ASSCO, s.r.o.A-ORTO s.r.o.DZO s.r.o.  a KOVOZOO Staré Město

Hlavním mediální partnerem je televize TVS. Partnery komunikace jsou multikino a malé kino Golden Apple Cinema a týdeník Dobrý den s kurýrem.

Partnery akce jsou společnosti TSR Czech Republic, s. r. o., B&B commercial activity s.r.o., STEELMART s.r.o., STEELMONT UH s.r.o., Digilive s.r.o., FUCHS servis – gmi s.r.o., TOP CENTRUM car s.r.o. a pan Michal Voráč.

Partnery programu jsou Střední škola Luhačovice a Střední škola Strážnice.

 

Kontakt na PR:

Ing. Martina Juřenová
REC Group s.r.o.
Tel. 730 588 604
jurenova@recgroup.cz

Foto: archiv KOVOZOO

Sidebar