VELKÝ-PŘELET „Naganského expresu“ 19.02.2016

...jen pouhý krůček zbývá k VELKÉMU PŘELETU ex-vládního Tupolevu TU-154M, který před osmnácti lety přivezl vítězné družstvo hokejistů z turnaje století v Naganu.

„Jakožto sponzoři a partneři Leteckého Muzea v Kunovicích bychom Vás rádi vyzvali ke spolupráci.
Jen málo chybí k uskutečnění největšího pozemního transportu letecké techniky v historii ČR...“

Jedno dopravní letadlo, 45 metrů délky, jedna kolona na silnici, 365 kilometrů, dva dny. Trať Praha-Kbely - Kunovice. Parta dobrovolníků - leteckých mechaniků, pilotů a fanoušků letecké historie. A v hlavní roli ex-vládní Tupolev TU-154M, letadlo, které před osmnácti lety přivezlo vítězné hokejisty z turnaje století v Naganu.

Dlouho se zdálo, že jeho osudem bude cesta do šrotu. Slováckému aeroklubu Kunovice, Leteckému muzeu v Kunovicích a partě dobrovolníků se však povedlo tento neveselý osud zvrátit. Vyřazený letoun i jeho "mladší sestru" odkoupili a od roku 2014 pracují na demontážích. Cílem celé akce totiž je přestěhovat letadlo rozložené na kusy bez znehodnocení konstrukce - bez řezání, pěkně šroubek po šroubku a nýt po nýtu. Dobrovolníci ve Kbelích odpracovali hodiny a hodiny v horku, dešti, mrazu, a to zcela zadarmo. (A převozem do Kunovic to neskončí - tento obrovský ruský hlavolam bude nutné zase složit dohromady...)

Půjde o největší pozemní transport letecké techniky v historii ČR. Trup tupolevu se naloží na speciální návěsy a pomalu projede téměř celou republikou. Taková přeprava však není levná. Leteckému muzeu v Kunovicích ještě chybí částka kolem 400.000 Kč. Získat ji hodlá prostřednictvím crowfundingové kampaně na www.startovac.cz. Částku je nutné shromáždit během 30 dní a hraje se podle hesla "všechno nebo nic".

Velký přelet na STARTOVAČI odstartuje symbolicky v den 18. výročí hokejového finále olympijského turnaje v Naganu - v pondělí 22. února 2016 večer. Kromě běžných odměn, jako jsou samolepky, hrnky nebo trička, si zájemci budou moci zakoupit letenku na Velký přelet a jejich jméno zůstane zvěčněno výšivkou na sedačce i po vystavení letadla v muzeu. Hokejoví fandové si mohou připlatit za výrobu speciálního dresu - s jejich vlastním jménem a s číslem sedačky. Techničtí nadšenci možná ocení relikvii v podobě znehodnoceného šroubu z tupolevu. A letečtí profíci si dokonce mohou koupit místo v pilotní kabině.

Právě v této chvíli potřebuje Velký přelet největší podporu!

 

Sidebar