Výroční konference cestovního ruchu – tisková zpráva 12.02.2015

Tisková zpráva

ZLÍN, 11. února 2015

 

6. výroční konference cestovního ruchu Východní Moravy bilancovala, oceňovala, ale také se dívala do budoucnosti

 

STARÉ MĚSTO – Necelá stovka odborníků v cestovním ruchu, podnikatelů a zástupců municipálního sektoru se sešla 10. února 2015 v Kongresovém centru REC GROUP ve Starém Městě k jednání konference, která jednak bilancovala loňské výsledky cestovního ruchu ve Zlínském kraji, ale zejména se dívala do budoucnosti. Její odbornou kvalitu i význam pro region podpořili svou záštitou člen Rady Zlínského kraje Ladislav Kryštof a generální ředitelka České centrály cestovního ruchu Czechtourism Monika Palatková.

 

Hned v úvodu konference hovořil o významu cestovního ruchu pro ekonomiku regionu senátor Ivo Valenta. Přislíbil svou osobní podporu cestovnímu ruchu, ale také prezentoval snahu změnit z pozice senátora legislativu v oblasti cestovního ruchu, která pomůže malým živnostníkům, ale i financování zásadních rozvojových projektů.

Tým Centrály cestovního ruchu Východní Moravy pod vedením ředitelky Dany Daňové prezentoval jednak aktivity minulého roku, ale také marketingové plány pro rok letošní, své představy o spolupráci s obcemi a podnikateli a ambiciózní projekt vybudování Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje.

Michal Janeba, zastupující generální ředitelku národní agentury Czechtourism, označil projekt Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje za jedno z prioritních témat v ČR. Účastníci konference se seznámili s potenciálem, který připravovaná kulturní stezka má, i se strategií její realizace a rozvoje.

Příspěvek ředitele Regionu Bílé Karpaty Zdeňka Mikela ukázal příležitosti k financování projektů na bázi spolupráce s partnery na Slovensku.

Velmi zajímavou částí konference je každoročně výměna zkušeností z praxe. Zde zazněly příspěvky z oblasti řízení hotelového resortu, budování turistických atraktivit, záchrany historického dědictví, lokální produkce a regionální gastronomie.

Konference se nesla v duchu spolupráce a snahy zlepšovat podmínky a služby pro návštěvníky regionu.

Tečkou za pracovním programem konference bylo vyhlášení výsledků soutěže HIT sezony. Odborná porota se rozhodla ocenit Cenou poroty projekt resortu Valachy s názvem Gurmánský wellness pobyt v Beskydech, cenu předal Ladislav Kryštof, člen Rady Zlínského kraje a předseda odborné poroty Jindřich Motýl.

V kategorii podnikatelských projektů bylo ocenění HIT sezony přisouzeno produktu akciové společnosti Lázně Luhačovice s názvem „Po stopách Dušana Jurkoviče“. Lázeňští hosté kromě relaxace v lázních poznají formou výletů nejvýznamnější stavby tohoto slovenského architekta nejen na Moravě, ale i na Slovensku. Dle výroku poroty produkt může do lázní přivést nové klienty, kteří mají příležitost navštívit při opakované návštěvě i další historická a kulturní místa regionu.

V kategorii neziskového sektoru získal ocenění HIT sezony projekt města Kroměříže „Filmová Kroměříž“. U tohoto projektu porota konstatovala, že „odpovídá současným trendům a požadavkům návštěvníků a přináší další rozměr do atraktivního historického města. Pozitivní je dopad na cílovou skupinu rodiny s dětmi, což je pro produkt „Kroměříž“ velmi prospěšné. Obdivuhodná je pestrá škála kooperujících programů a subjektů, což může vést k zajímavé nabídce s komerčními subjekty.“

Ceny pro oba HITy předali Michal Janeba, zastupující generální ředitelku České centrály cestovního ruchu Czechtourism a Ladislav Kryštof, člen Rady Zlínského kraje.

Oceněné subjekty získaly od mediálních partnerů C. O. T. Media a Turistika.cz hodnotné poukazy k propagaci úspěšných projektů a dárkové sady sýrů z regionální produkce od firmy Alimpex.

 

Soutěž o HIT sezony je motivací pro podnikatele a pracovníky destinačních managementů, aby se zamýšleli nad způsobem, jak oživit nabídku cestovního ruchu v regionu. Úsilí, které zúčastnění soutěži věnují, se vrací v podobě návštěvnosti. Kvalitní produkty, které byly v historii této soutěže přihlášeny, tyto záměry naplňují, což lze dokumentovat na řadě příkladů“, vysvětluje význam soutěže Ladislav Kryštof.

 

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy na své výroční konferenci uděluje každoročně ocenění Významný počin v cestovním ruchu projektům, které výrazně přispěly k turistické atraktivnosti regionu.

Ocenění bylo za rok 2014 uděleno dvěma významným počinům – Regionu Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu za projekt Kuchařka tradičních pokrmů na Slovácku a ZOO a zámku Zlín-Lešná za projekt „Zátoka rejnoků“.

Slováckou kuchařku považujeme za základ budoucích projektů v oblasti gastronomie a s touto oblastí spojených produktů cestovního ruchu na Slovácku. Zátoka rejnoků je nejen zdařilou investicí, ale také mimořádnou ukázkou invence a koncepčního přístupu k rozvoji ZOO. Není náhodou, že je zlínská ZOO druhou nejoblíbenější zoo v ČR (po té pražské) a v roce 2014 zaznamenala, i díky Zátoce rejnoků, neuvěřitelných 24 procent růstu počtu návštěvníků“, zdůvodňuje volbu oceněných Dana Daňová.

 

Kontakt:

PhDr. Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.,tel.: 733 16 16 70, 577 043 900, dana.danova@vychodni-morava.czwww.vychodni-morava.cz,www.facebook.com/vychodnimorava

Fotografie naleznete v galerii.

Sidebar